Coaching rodzicielski

Dla kogo?

Jeśli chcesz właściwie reagować na „niewłaściwe” zachowania Twoich dzieci, sprawdź, czy znajomo brzmią poniższe stwierdzenia. Może gdzieś odnajdujesz Swoją sytuację. Myślę, że czas się tym zająć.

Moje dziecko robi mi na złość? A może ja robię coś nie tak?”

Dlaczego wyjście z domu musi być takim koszmarem?”

Manipuluje mną, brak mi już sił”.

Moje dziecko za szybko się poddaje, a chcę żeby próbowało.”

Moje dzieci stale się kłócą, trudno to wytrzymać.”

Dlaczego ono się nie chce uczyć, ma przecież takie możliwości?”

Czasem mam już tak dość, a ono stale płacze, histeryzuje.”

Mówię, tłumaczę po 100 razy, a moje dziecko za chwilę robi to samo.”

Coraz częściej tracę cierpliwość, krzyczę, zdarza się nawet klaps.”

Co to takiego?

Nie ma jednoznacznej definicji coachingu rodzicielskiego. Można natomiast z całą pewnością powiedzieć, że jest to metoda pracy z rodziną i trudnościami, które napotyka w swoim codziennym życiu.

Coaching rodzicielski tym różni się od psychoterapii, że skupia się na teraźniejszości i tym co chcemy w niej zrobić. Podczas coachingu nie analizujemy przeszłości, nie skupiamy się na tym co było, co mogło by być prawdopodobną przyczyną danego problemu.

Coaching wspiera rodziców w procesie wychowania dziecka. Uczy ich, jak mają odkrywać w dziecku to, co dobre i stwarzać mu takie warunki, by mogło się prawidłowo rozwijać. Daje mu przydatne narzędzia i umiejętności, które w znaczący sposób poprawią jakość wzajemnych relacji.

Rodzic na coachingu rodzicielskim nauczy się jak być coachem dla swojego dziecka – jak je wysłuchać i zrozumieć, zadawać pytania, udzielać informacji zwrotnej, wyrażać emocje oraz dostrzegać i wydobywać z dziecka jego talenty. Dzięki tym umiejętnościom zbuduje z nim satysfakcjonującą relację, pomoże wyznaczyć cel i drogę do niego, pozwoli dziecku na samodzielność, podejmowanie decyzji i nauczy je brać odpowiedzialność za własne wybory.

Jak działa coaching rodzicielski?

Coaching rodzicielski polega na zadawaniu pytań w taki sposób, że ich adresat – rodzic bądź dziecko czuje się mocniejszy. Pytając coach jednocześnie przedstawia im różne opcje i możliwości działania.

Obserwując schemat funkcjonowania rodziny, coach przygotowuje dla rodziny grunt do działania w inny, bardziej skuteczny sposób. Dzięki tej metodzie rodzic nauczy się jak być coachem dla swojego dziecka – jak je wysłuchać i zrozumieć, jak zadawać pytania i udzielać informacji zwrotnej, jak wyrażać emocje oraz dostrzegać i wydobywać z dziecka jego talenty.

Masz pytania? Chcesz porozmawiać o problemach Twojego dziecka?

Wyślij formularz kontaktowy

lub zadzwoń do mnie teraz!

603-542-522